Wykorzystanie obrazów z Internetu a prawa autorskie

timer 3 min czytania

Prowadzenie firmy często wiąże się z koniecznością użycia różnych grafik. Publikujesz zdjęcia na stronie, ulotkach czy też w mediach społecznościowych, często nie zdając sobie sprawy, czy dane zdjęcia są obciążone prawami autorskimi. Jeśli treść obciążona jest prawem autorskim to mogą z tego wyniknąć przykre konsekwencje, których lepiej unikać.

Przed wykorzystaniem nie swojej treści warto zapoznać się z poniższymi elementami aby dowiedzieć się na jakiej podstawie możemy z niej skorzystać:

  • rodzaj licencji
  • prawo do wizerunku
  • prawo cytatu

Rodzaj licencji

Mówiąc w skrócie – licencja to warunki jakie stawia autor w ramach podzielenia się jego pracą. Możemy wyróżnić – w przypadku Creative Commons, zestaw gotowych reguł:

  • CC0 – brak praw autorskich
  • CC BY – autor oczekuje podpisu
  • CC NC – autor nie pozwala na zarobek przy użyciu jego pracy
  • CC SA – autor oczekuje, że w swoich przeróbkach powinieneś stosować dotychczasowe zasady dystrybucji tej pracy

Wyżej wymienione reguły mogą się ze sobą łączyć, co w rezultacie kończy się oznaczeniem np. CC-BY-NC. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę: https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/

Prawo do wizerunku

Wykorzystanie zdjęć z Internetu często wiążę się również z wykorzystaniem czyjegoś wizerunku. Może się jednak zdarzyć, że osobie nie spodoba się użycie jej twarzy w celu przedstawienia np. Twojego produktu. Jeśli zdjęcie było objęte prawami autorskimi, taka osoba może wnieść pozew do sądu, oczekiwać publicznych przeprosin i finansowej rekompensaty.

Aby tego uniknąć należy przede wszystkim wykorzystywać zdjęcia z odpowiednią licencją. Wcześniej wymieniliśmy parę z nich, najbardziej bezpieczną jest CC0. Ta licencja nie ogranicza Cię w zasadzie niczym co do użycia obrazu.

Są również wyjątki, o których warto pamiętać gdy chce się obejść od obowiązku posiadania zgody na wykorzystanie wizerunku:

  • jeśli osoba jest częścią zgromadzenia / większej całości, np. tłum, krajobraz
  • jeśli osoba jest powszechnie znana, wykonująca funkcje publiczne – w tym przypadku jest natomiast ryzyko otrzymywania pism od prawników danej osoby, opierających się na przykład na dobrach osobistych

Prawo cytatu

Używając cudzej pracy musimy pamiętać o 3 warunkach.

 1. Oznaczenie – praca nie należy do nas, więc musimy o tym wspomnieć
 2. Poinformowanie o autorstwie – musimy zamieścić informacje, kto jest autorem danego dzieła
 3. Cytowanie - musi być uzasadnione wyjaśnianiem, analizą krytyczną

Skąd pobierać obrazy?

Można wykorzystać wyszukiwarkę Google oraz Creative Commons, przy odpowiedniej modyfikacji ustawień.

Innym sposobem jest skorzystanie ze stron, na których znajduje się baza zdjęć na licencjach Creative Commons. Osobiście korzystam z Pexels i Pixabay.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.