Dropshipping - produkty z różnych hurtowni a wysyłka

timer 2 min czytania

Preferujesz obejrzeć na ten temat film? Obejrzyj go na naszym kanale: https://youtu.be/ylNV9Bhqbf0

Koszty wysyłki, to jeden z głównych czynników branych pod uwagę podczas zakupów dokonywanych w sklepie internetowym. Według badań Gemiusa dla Izby e-Commerce Polska, niskie koszty dostawy są drugim co do ważności czynnikiem warunkującym wybór konkretnego sklepu. Mając na uwadze fakt, że klient dokładnie kalkuluje koszty dostawy przed dokonaniem zakupu, warto przyjrzeć się dokładnie opcjom transportu, zwłaszcza w modelu dropshipping, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność, a tym samym zrodził ryzyko większej konkurencji.

Hurtownie dropshippingowe dysponują własnymi możliwościami wysyłki towaru, a ceny ich są zazwyczaj bardzo konkurencyjne. Nie wszystkie jednak obsługują wysyłki zagraniczne. W tym przypadku istnieje możliwość zamówienia własnego kuriera. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku, gdy klient zamawia w jednym zamówieniu towary z różnych hurtowni. Istnieje kila rozwiązań takiej sytuacji.

Najprostszym sposobem jest zsumowanie kosztów wysyłek. Zaletą tej opcji jest fakt, iż klient otrzyma szybko każdą z przesyłek, gdyż każda zostanie wysłana do niego bezpośrednio z hurtowni. Łączny koszt będzie jednak sumą każdego pojedynczego transportu, co może skutecznie zniechęcić do zakupu, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamawiane są pojedyncze sztuki towaru. W tej sytuacji warto zastanowić się nad przelokowaniem przez sklep części  takiego kosztu na przykład w cenę towaru.

Inną popularną metodą jest przepakowanie przesyłek w jedną paczkę. Tutaj klient musi poczekać, aż sklep skompletuje wszystkie przesyłki. Czekanie zrekompensuje kupującemu koszt wysyłki, który będzie dużo niższy (klient zapłaci za jedną przesyłkę). Pojawią się tu jednak dla sklepu koszty poszczególnych wysyłek z hurtowni do sklepu. Jeśli sprzedawca obsługuje każdorazowo większą ilość klientów, a tym samym zamawia większe ilości towarów, zaczyna być to dla niego opłacalne. Warto jednak zauważyć, że główna idea dropshippingu polegająca na przeniesieniu części logistycznej na hurtownię przestaje tu wówczas działać.

Trzecią metodą poradzenia sobie w sytuacji, gdy w jednym zamówieniu zamawiane są produkty z różnych hurtowni, jest wybór przez integrator najwyższego kosztu wysyłki jednej spośród kilku hurtowni (ten koszt poniesie klient, koszty wysyłki z pozostałych hurtowni przypadną niestety na sklep).

Każdy dropshippingowiec powinien pamiętać o tym, że cena, jaką klient ostatecznie płaci za wysyłkę produktów odgrywa często kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji o zakupie. Nawet niewielka różnica (w porównaniu do konkurentów) w cenach dostawy może mieć decydujące znaczenie dla liczby transakcji w sklepie dropshippingowym.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.