Czym jest VPN, czy warto z niego korzystać?

timer 3 min czytania

W dobie internetu coraz częściej słyszy się o bezpieczeństwie w sieci. Ataki hakerskie, wykradanie danych osobowych, cyberataki na instytucje rządowe czy firmy to temat na porządku dziennym. Czy są momenty, w których zastanawiasz się jakie dane wypływają podczas Twojej sesji gdy serfujesz po sieci albo czy każda sesja obarczona jest uzyskiwaniem przez kogoś informacji na temat rzeczy, które przeglądasz? Otóż, jak mamy tego świadomość, przeglądanie internetu nie jest w pełni anonimowe. Jak zatem pozostać anonimowym i bezpiecznym w sieci? Warto zastanowić się nad VPN.

Czym jest VPN?

VPN (ang. virtual private network) - wirtualna sieć prywatna, w której określenie „wirtualna” oznacza, że nie wymaga innych dodatkowych urządzeń fizycznych. Z takiej sieci możemy korzystać z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu. Zapewnia użytkownikom niemal pełną anonimowość. Tylko użytkownicy VPN mają do niej dostęp. Mogą więc wymieniać się plikami, dokumentami, współpracować a osoby postronne nie będą mogły śledzić ich działań.

Czy warto korzystać z VPN?

Każda aktywność w sieci pozostawia za sobą ślady a co za tym idzie ktoś może te ślady wykorzystać. Najprostszym przykładem mogą być algorytmy, które wyświetlają specjalnie dobrane pod nas oferty. Z jednej strony taka funkcjonalność może przypaść komuś do gustu - algorytm ułatwia nam wybór produktów. Z drugiej zaś strony tego typu dane są bardzo wrażliwe i mogą pomóc hakerom włamać się do komputerów, ukraść pieniądze z naszych kont bankowych lub co gorsze śledzić prawie każdy aspekt naszego życia.

Treści, które przeglądamy z wykorzystaniem tunelowania VPN są ukrywane przed agentami rządowymi i dostawcami usług internetowych. Decyduje o tym szyfrowanie przez nasze urządzenia danych przesyłanych i odbieranych. W krajach z silną cenzurą, pozwala w sposób bezpieczny komunikować się z innymi oraz daje możliwość odblokowania treści objętych blokadą regionalną.

Maskowanie i szyfrowanie danych

Przekierowanie połączenia przez serwer VPN zapobiega zbieraniu i wykorzystywaniu danych przez hakerów. VPN szyfruje i maskuje nasze działania online. Indywidualny adres IP zostałby ukryty/zastąpiony adresem serwera, którego używa nasze oprogramowanie VPN oraz zakładając, że ktoś chciałby zobaczyć na jakich stronach ostatnio przebywaliśmy, otrzymałby pakiet niezrozumiałych zaszyfrowanych danych.

Na podobnej zasadzie działają sieci VPN w firmach. Pracownicy otrzymują dostęp do wspólnego zasobu firmy.  Sieć umożliwia każdemu, kto ma dostęp, korzystanie z unikalnych zasobów, niedostępnych dla nikogo z zewnątrz. Ponadto żadna osoba z zewnątrz nie może śledzić działań osób w zaszyfrowanej sieci VPN firmy.

Podsumowanie

VPN chroni nas przed wyłudzaniem danych, daje nam niemal pełną anonimowość oraz ułatwia też korzystanie z sieci poza granicami kraju. Jeśli posiadasz firmę, w której gromadzone są poufne informację warto zainwestować w podobne oprogramowanie. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że nasze połączenie z siecią jest zaszyfrowane.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.