SaaS vs. autorski sklep

timer 4 min czytania

Jeśli zdecydowałeś się na otworzenie biznesu w sieci, stoi przed Tobą bardzo ważna decyzja – wybór rozwiązania na jakim Twój sklep miałby funkcjonować. Mowa tutaj o SaaS vs. Open Source. Co lepiej wybrać?

Dlaczego ten wybór jest tak ważny?

Dla kogoś kto wcześniej zajmował się sprzedażą online, jest to oczywiste, natomiast osoba, która stawia swój pierwszy sklep, musi przyjrzeć się sprawie „od środka”. Dla wielu użytkowników, sklep internetowy to zwykła strona internetowa, na której mogą zrobić zakupy, dla twórcy zaś jest to strona firmy handlowej, która wykorzystuje oprogramowanie umożliwiające zarządzanie sprzedażą a w tym m.in. produktami, wysyłką, płatnościami, klientami, marketingiem i wieloma innymi narzędziami. Taki sklep posiada swój panel administracyjny, gdzie pracownicy firmy mogą nim zarządzać. Aby dokonać więc dobrego wyboru rozwiązania, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czego dany sklep będzie potrzebował.

SaaS vs. Open Source

Mamy dwie możliwości wyboru jeśli chodzi o “posiadanie” sklepu internetowego - możemy samodzielnie lub z pomocą informatyka czy agencji interaktywnej stworzyć sklep zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i wizją, lub kupić gotowy sklep na wybranej platformie sklepowej i teoretycznie zacząć sprzedawać. Różnica w tych dwóch możliwościach jest przede wszystkim w finansach, ponieważ koszt stworzenia dedykowanego oprogramowania bywa często zaporowy w początkowej fazie prowadzenia sklepu.

Gotowy sklep w oparciu o abonament i usługę SaaS znacznie obniża próg wejścia i zdejmuje z Twoich barków obowiązek budowy sklepu od początku. Jako Megamo zdecydowanie bardziej rekomendujemy wybór gotowego sklepu, a najlepiej już zatowarowanego produktami.

Zalety gotowego sklepu internetowego

Gotowy sklep posiada wszystkie niezbędne narzędzia oraz integracje do rozpoczęcia profesjonalnej sprzedaży w internecie. Posiada gotowe do użycia i nowoczesne kanały do szybkich płatności, obsługę przesyłek i kurierów oraz wiele innych, a co więcej oferuje wsparcie techniczne w zależności od wybranego abonamentu.

    • Patrząc na sam proces życia sklepu, to idąc od początku, właściciel gotowego sklepu internetowego nie musi analizować dostępnych na rynku platform sklepowych jedna po drugiej w poszukiwaniu tej najlepszej, która zaspokoi jego potrzeby.
    • Co więcej, wszelkie sprawy konfiguracyjne, w tym zapoznanie się z dokumentacją techniczną, czy też koncepcja budowy sklepu zostały już wykonane, przemyślane i co najważniejsze - rozwiązane.
    • Gotowy sklep rozwija się razem z Tobą - nie musisz zastanawiać się nad wymaganiami sprzętowymi, gdyż odpowiada za to dostawca wybranej przez Ciebie usługi, gwarantując, że sklep będzie funkcjonował stabilnie i niezawodnie.
    • Następnie, każdy gotowy sklep dysponuje przynajmniej kilkoma szablonami graficznymi do wyboru, co znacznie ułatwia proces wyboru grafik czy stylu, jaki ma obowiązywać w Twoim sklepie.
    • Dalej, zatowarowanie sklepu produktami, które chcesz sprzedawać. Ten temat jest nam najbliższy z uwagi na działalność naszej firmy i usługę automatycznej integracji sklepów z hurtowniami, którą zajmujemy się od ponad 14 lat. Dzięki naszemu Integratorowi możesz dodać tysiące produktów różnych dostawców w zaledwie kilka godzin, ustalić własną politykę cenową dla różnych kategorii produktów, a przede wszystkim ceny i stany magazynowe będą zawsze aktualne w Twoim sklepie.

Wady gotowego sklepu internetowego

Jedyną wadą gotowych sklepów opartych o model SaaS jest stopień kontroli, jaką właściciel sklepu ma nad jego budową. Wybierając takie rozwiązanie nie uczestniczysz w wielu etapach tworzenia sklepu, bowiem są one realizowane przez wybranego przez Ciebie dostawcę usługi. Oczywiście końcowy rezultat jest dostosowany do Twoich wymagań, natomiast otrzymując gotowe rozwiązanie należy poświęcić czas, aby w pełni poznać jego możliwości i upewnić się, że odpowiadają one Twoim oczekiwaniom.

Zalety Open Source

Open Source to platformy, które przede wszystkim dają swobodę w budowie podstawowego sklepu na własnym serwerze. Jeżeli potrzebujemy jakiejś funkcjonalności musimy do niego wgrać zewnętrzne moduły i wtyczki (ich najczęściej nie brak na rynku). Z reguły sam silnik jest darmowy lecz o tym też wspomnimy w wadach.

    • Swoboda i możliwość dopasowania sklepu do indywidualnych potrzeb
    • To Ty jesteś zarządcą i panujesz nad działaniem sklepu (posiadasz jego kod)

Wady Open Source

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy Open Source to rozwiązanie darmowe, ale nie zupełnie. Najczęściej trzeba sporo zapłacić za integracje, wtyczki, usługi czy też hosting. Dodatkowo Open Source wymaga dużej wiedzy i specjalistów od konfiguracji.

    • Płatne wtyczki i integracje
    • Małe zabezpieczenie przed atakami hakerskimi
    • Samodzielne podłączenie modułów
    • Konieczność posiadania wiedzy informatycznej

Podsumowanie

Gotowy sklep internetowy ma wiele zalet i korzyści, które mogą ułatwić i przyspieszyć funkcjonowanie Twojego sklepu. Jako sprzedający musisz wiedzieć jedynie co chcesz sprzedawać, jako że pozostałe niezbędne narzędzia takie jak płatności, kurierzy oraz towar czekają już na Twoich klientów.

Jeśli planujesz właśnie rozpoczęcie sprzedaży internetowej, potrzebujesz wsparcia technicznego doświadczonej firmy i szukasz godnego polecenia dostawcy - skontaktuj się z nami. Otrzymasz od nas gotowy do sprzedaży sklep zatowarowany wybranym przez Ciebie asortymentem. Wejdź na megamo.pl, gdzie w zakładce Dla Sklepów w sekcji Chce zbudować sklep dowiesz się więcej lub napisz do nas na biuro@megamo.pl, a doradzimy Ci jakie rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.